See validiteetti on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "validity"
},
"expansion": "English validity",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-lat",
"3": "validitas"
},
"expansion": "Late Latin validitas",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "validi",
"3": "-iteetti"
},
"expansion": "validi + -iteetti",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English validity), ultimately from Late Latin validitas. Equivalent to validi + -iteetti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "validiteetti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "validiteetti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "validiteetti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "validitee",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish internationalisms",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish risti-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -iteetti",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"langcode": "fi",
"name": "Statistics",
"orig": "fi:Statistics",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"validity"
],
"id": "en-validiteetti-fi-noun-kV8Dg2ru",
"links": [
[
"statistics",
"statistics"
],
[
"validity",
"validity"
]
],
"raw_glosses": [
"(statistics) validity"
],
"synonyms": [
{
"word": "validius"
}
],
"topics": [
"mathematics",
"sciences",
"statistics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlidiˌteːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝lidiˌt̪e̞ːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-eːtːi"
}
],
"word": "validiteetti"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi"
},
"expansion": "Internationalism",
"name": "internationalism"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "validity"
},
"expansion": "English validity",
"name": "cog"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "la-lat",
"3": "validitas"
},
"expansion": "Late Latin validitas",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "validi",
"3": "-iteetti"
},
"expansion": "validi + -iteetti",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "Internationalism (see English validity), ultimately from Late Latin validitas. Equivalent to validi + -iteetti.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "validiteetti",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetti",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetin",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetit",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "tt-t gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "5*C/risti",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-risti",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettejaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettejansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteettinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteettinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetteinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteeteiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "validiteetittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteeteittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteeteittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "validiteetteineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "validiteetteinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "validiteetti",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "validiteetti",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "validitee",
"2": "tt",
"3": "t",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-risti"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish internationalisms",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish risti-type nominals",
"Finnish terms derived from Late Latin",
"Finnish terms suffixed with -iteetti",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/eːtːi",
"Rhymes:Finnish/eːtːi/5 syllables",
"fi:Statistics"
],
"glosses": [
"validity"
],
"links": [
[
"statistics",
"statistics"
],
[
"validity",
"validity"
]
],
"raw_glosses": [
"(statistics) validity"
],
"synonyms": [
{
"word": "validius"
}
],
"topics": [
"mathematics",
"sciences",
"statistics"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈʋɑlidiˌteːtːi/"
},
{
"ipa": "[ˈʋɑ̝lidiˌt̪e̞ːt̪ːi]"
},
{
"rhymes": "-eːtːi"
}
],
"word": "validiteetti"
}
Download raw JSONL data for validiteetti meaning in All languages combined (21.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-29 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (cdfa371 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.